ROBERT PLANT:  Tampere -talo 18.5.2025   – osa 1

Robert Plant & Saving Grace-bändi Tampere-talon lavalla 18.5.2025.

Palasin Tampereelta eilen illalla. Olen ollut vuosien varrella useammassa Robert Plantin Suomen konsertissa ja koskaan en ole pettynyt. Nyt erityisen hienoa oli se, että 10 vuoden tauon jälkeen saattoi todeta, että Plantin ääni ja olemus on edelleen sama kuin mitä se oli Pori Jazzissa 2015  jolloin kuulin ehkäpä Plantin parhaan Suomen konsertin. Tämä Tampereen konsertti ei jäänyt kauas siitä. Oli ilo todeta, että Plantin tulkinnat olivat edelleen hienoja. Hän lauloi korkealta ja vahvasti vaikka ikää miehellä on kertynyt jo 76-vuotta.

Plantin uusi säestysryhmä on todella korkeatasoinen eli erinomaisia soittajia kaikki. Heistä tarkemmin arvostelun myöhemmissä osissa. Uutta oli myös yleisön reaktio. Aikaisemmissa Suomen konserteissa yleisö on ollut tavanomaista, mutta nyt heti alkumetreiltä lähtien uutena oli havaittavissa sellainen yleisön haltitoituminen mitä en lähivuosina muista kokeneeni kuin Patti Smithin Kulttuuritalon keikalla. Kun Plant asteli lavalle niin ennen kuin hän oli edes aloittanut laulaa nousi valtaosa permannon yleisöstä osoittamaan seisaaltaan suosiota. Keikan loppuvaiheessa koko ala- että yläkatsomo seisoivat ja taputtivat todella pitkään. Tampere talon Isoon saliin mahtuu 1800 kuulijaa ja keikka oli loppuunmyyty heti ensimmäisenä päivänä syksyllä 2024. Minäkin jouduin silloin tyytymään sivuaition paikkaan koska etupermannon liput menivät niin nopeasti, ettei sinne päässyt millään keinolla.  

Keikka oli yllättävän lyhyt, vain 80 minuuttia ja vain 13 kappaletta. Mutta peräti 4 Led Zeppelin kappaletta kuultiin ja en usko että keikka olisi muuttunut paremmaksi jos se olisi kestänyt 2 tai 3 tuntia. Hienoa että Plant on edelleen vuonna 2025 niin kovassa iskussa! Yksityiskohtia konsertista arvostelun myöhemmissä osissa.

Text: Harri Huhtanen Photo: Satu Hellman               

Jätä kommentti