Whisky A Go Go, Los Angeles

Los Angelesin London Fog -klubi oli jo pitkään ollut taloudellisissa vaikeuksissa. Niinpä oli Doorsien onni, että arvostetun Whisky A Go Go -klubin agentti Ronnie Harran löysi heidät hieman ennen London Fogin konkurssia. Toukokuussa 1966 Elmer Valentine tarjosi Doorseille ”vakituista” työsuhdetta Whisky A Go Go’n uutena house-bändinä. House-bändin tehtävänä oli toimia lämmittelyesiintyjänä illan päätähdille, joita noihin aikoihin olivat mm. Them ja Van Morrison, Buffalo Springfield, Love sekä Captain Beefheart And The Magic Band. Doorsin setti oli kehittynyt melkoisesti London Fogin ”harjoituksissa” ja Whisky A Go Go’ssa bändi soitti jo melko paljon omia kappaleitaan, jotka he levyttivät vasta myöhemmin. Whisky A Go Go’ssa yleisö kuuli mrn. seuraavia Doors-klassikkoja: Break On Through, Moonlight Drive, When The Music’s Over, My Eyes Have Seen You, Alabama Song, Light My Fire ja The End. Ray Manzarek muisteli vuoden 1983 haastattelussa näitä aikoja seuraavaan tapaan:
”Whisky A Go Go’ssa meillä oli joitain todella hyviä hetkiä. Soitimme Themin kanssa… Van Morrison ja Jim Morrison samalla lavalla! Ja Van Monison oli kuin riivattu… hän säntäili ympäri lavaa… piti mikrofoni-telinettä ylösalaisin, lauloi ja hakkasi telinettä lattiaan… Viimeisenä iltana meillä oli yhteisjamit. Meillä on muutama valokuva siitä, mutta konserttia ei äänitetty. Doorsit ja Them yhdessä lavalla, kaksi Morrisonia, hmmm…”
Myös lehdistön edustajat alkoivat heinäkuussa 1966 kiinnittää huomiota eksoottiseen bändiin, jonka lavashowsta liikkui hurjia huhuja. Arvostettu Los Angeles Times -lehti lähetti Whiskyyn reportterinsa Pete Johnsonin, joka myöhemmin saavutti legendaarisen maineen miehenä, joka ei ymmärtänyt rockmusiikista yhtään mitään! Bob Dylan oli edellisenä vuonna laulanut lehtimiehiä halveksivassa Ballad Of Thin Man’issa:
”Kävelet huoneeseen / kynä kädessäsi / näet jonkun alastomana / kysyt: ’kuka tuo heppu on? / Yrität kyllä kovasti / sillä jotain on tapahtumassa / muttet tajua sitä / Vai mitä, mister Jones?”.
Pete Johnson oli kunnon Mr. Jones, sillä hän kirjoitti seuraavan päivän lehdessä:
”Esiintymässä on The Doors, nälkäisen näköinen kvartetti. Bändin soundi on mielenkiintoinen, mutta heidän lavashownsa on huonompi kuin minkä tahansa esiintyvän rock’n’roll -bändin show. Heidän laulajansa tunnelmoi silmät suljettuina, sähköpianon soittaja on kyyristyneenä soittimensa ääreen ikään kuin paljastaisi koskettimista mysteerioita, kitaristi vaeltelee epämääräisesti pitkin lavaa ja rumpali näyttää olevan täysin omissa maailmoissaan”.
Harri Huhtanen 1998