Eppu Normaali Tampereen Ratinassa 6.8.2026 ! -osa 1

Kuten Bolt-Areenallakin alkoi konsertti siten että Eput soittivat sisällä mökissä ja aluksi heidät näki vain jättiscreenin näytöllä. Hetkeä myöhemmin mökki käännettiin ja keikka alkoi todenteolla.

Oman ilmoituksensa mukaan Eppu Normaali on nyt kokonaan lopettanut keikkailun. Viimeiset kolme keikkaa nähtiin ja kuultiin Tampereen Ratinan 30 000 paikkaisella areenalla.  Jotain bändin suosiosta kertoo se, että nämä suurkeikat – kuten kaikki muutkin Eppujen tämän vuoden keikat – myytiin loppuun ennätysnopeasti. En saanut lippuja viimeiseen (La 8.8.26) enkä edes toiseksi viimeiseen (Pe 7.8.26) keikkaan, mutta onneksi bändi lupautui tekemään vielä kolmannen keikan torstaina (6.8.26) ja siihen sain liput Jee Jee -katsomosta , joka oli rajattu aidalla permannon etuosaan. Nyt kun bändi on soittanut kaikki kolme Ratinan keikkaa ei yhtään harmita etten saanut viimeiselle keikalle lippuja, sillä monien odottamia yllätyksiä ei silläkään keikalla tullut eli setti oli sama kuin torstaina ja perjantaina.

Jälleen kuultiin pitkä, kaksiosainen, 44 kappaleen setti. Kuten kiertueen alussa, Helsingin Bolt -Areenalla, soitti bändi nytkin setin ensimmäisessä osassa lukuisia vähemmän tunnettuja kappaleita. Ykkösjaksolla isot hitit olivat vähissä kun niiden asemasta kuultiin punk-henkisiä 3 minuutin kappaleita, jotka yleensä oli ryyditetty 2 minuutin välispiikeillä. Punk-asennetta alleviivattiin sillä että kaikilla bändin jäsenillä oli ykkösjaksolla aurinkolasit.

Toinen jakso oli jälleen varsinainen hittikavalkadi, jolloin myös yleisö ainakin permannolla ryhtyi voimallisesti laulamaan mukana. Toisella jaksolla oli luovuttu aurinkolaseista, vaikka aurinko siinä vaiheessa jo alkoikin paistaa. Ennen keikkaa oli jännitystä ilmassa sään suhteen, sillä vielä vähän ennen keikkaa saderintama pyyhkäisi Ratinan alueen yli. Onneksi lopulta keikan aikana ei satanut. Permannolla vaadittiin hyviä jalkalihaksia, sillä kun seisominen alkoi klo 18.30 (monet olivat tulleet sinne jo paljon aikaisemmin) ja loppui vasta klo 23.10 niin kyllä sen jälkeen tunsi pohkeissaan mitä oli sinä päivänä tullut tehtyä. Tutkimusten mukaan seisominen on kuitenkin paljon vähemmän vaarallista kuin istuminen. Toisaalta etupermannon tungoksessa katselin haikeana yläkatsomon istujia ja ajattelin että ehkä sittenkin olisi pitänyt tyytyä jättiscreenien näyttöihin ja säästää vähän jalkalihaksiaan, varsinkin kun tauolla etupermannon jonot vessoihin ja myyntitiskille olivat aivan liian pitkiä. Mutta onneksi itse keikka oli hyvä, mutten koko homma olisi alkanut harmittaa.            

Text & Photo:  Harri Huhtanen 2026   

Jätä kommentti