Rock Theatre plays Genesis -osa 11

IMG_20200312_192635

Rock Theatre livenä Loimaalla 12.3.2020! 

Vuonna 2017 perustettu Rock Theatre (RT) keikkailee harvakseltaan. Heillä oli jo kolme konserttia sovittu tälle vuodelle, mutta nykyinen Korona-tilanne aiheutti sen että ensimmäistä keikkaa lukuunottamatta muut keikat peruutettiin. Saattaa siis olla että onnistuin todistamaan RT:n ainoaa keikkaa tänä vuonna!

Vanhan sanonnan mukaan ensimmäinen kerta on aina paras. Näin ja kuulin RT:a ensimmäistä kertaa Paraisilla lokakuussa 2018. Siinä konsertissa oli hieno tunnelma ja äänentoistokin oli yllättävän hyvä, vaikka kyseessä oli tavallinen pienen kunnan monitoimitalo. Sali oli silloin pimennetty, valaistusta oli vain lavalla ja sekin lisäsi tunnelmaa. Loimaan Wanhassa Kanalassa (hirveä nimi konserttipaikalle!) salia ei saatu pimennettyä ja lisäksi rakennuksen kattorakenne aiheutti sen että musiikkiin tuli aivan liian paljon ikävää jälkikaikua, joka tavallaan sotki soundeja, vähän samanlainen efekti kuin aikanaan monissa konserteissa Helsingin Jäähallissa, jossa metalliset kattopalkit aiheuttivat sivukatsomoihin ikäviä jälkikaikuja. Vaikutti myös siltä ettei bändin soundin miksaus ollut ihan kohdallaan ensimmäisen setin aikana. Toisaalta oli hienoa nyt nähdä soittajat aivan lähietäisyydeltä.

Konsertin sisältöä oli jonkin verran päivitetty.  Scifi-kehystarinasta oli luovuttu ja maskejakin käytettiin nyt vähemmän. Tämäkin vähän latisti tunnelmaa, sillä siinä tuli vähän sellainen olo kuin olisi ollut kuuntelemassa bändin riisuttua harjoitussessiota. Sitten ensimmäisen setin puolivaiheilla syntyi vielä ikävämpi tilanne. Luulin aluksi että kosketinsoittajan laitteet menivät rikki, koska soiton sekaan ilmestyi täysin epämelodinen, monotoninen, kimeä ääni, joka jatkui ja jatkui. Vähitellen paljastui, että kyse olikin katon palohälyttimen hälytyssignaalista joka oli käynnistynyt bändin yhdessä kappaleessa käyttämästä savuefektistä. Ikävä kyllä palohälytintä ei myöskään pystynyt sammuttamaan eli hälytysääni jatkui varmaan 2-3 kappaleen ajan!  Urhoollisesti bändi kuitenkin puski ensimmäisen setin läpi ikään kuin mitään erikoista ei olisi tapahtunutkaan. Show must go on!  Niin se on, ammattimiehet eivät pienestä säikähdä!  Tässä siis lyhyt katsaus konsertin varjopuoliin, jatkossa kerron niistä hyvistä asioista, joita illan aikana myös koettiin!

Text and Photo:  Harri Huhtanen 2020

 

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s